VEGANSTVÍ

Veganství je druh stravy, filozofie a životní styl, který spočívá  v odmítnutí konzumace živočišných produktů. S veganstvím je často spojeno odmítání jakéhokoli využívání zvířat k lidskému užitku.

Na rozdíl od běžného vegetariánství se veganství zříká konzumace nejen masa, alei vajec a mléčných výrobků, někdy i medu. Mnoho veganů z přesvědčení také nesouhlasí s rybařením, myslivostí, kožešinovým průmyslem, cirkusy či zoo. Důsledně brané veganství v užším slova smyslu odmítá používání výrobků z kůže, vlny a hedvábí, nebo kosmetiky testované na zvířatech či živočišné složky obsahující.

Ačkoli motivace jednotlivých veganů k přijetí tohoto způsobu stravování mohou být různé, nejčastějším důvodem je utrpení zvířat spojené s produkcí živočišných potravin v průmyslových velkoobchodech či při rybolovu. Mnoho veganů však principiálně odmítá jakékoli využívání a zabíjení zvířat pro potravu, a to především s argumentem, že konzumace živočišných produktů již v dnešní době vůbec není nutná.

Při veganství je třeba dbát na dostatečný příjem vitamínu B12, vitamínu D, jódu, selenu, vápníku a omega-3 mastných kyselin.

Správně sestavená veganská strava může mít oproti konvenční stravě určité zdravotní výhody, a to především v nízkém obsahu nasycených tuků a cholesterolu, zato se vyznačuje vysokým obsahem rostlinných bílkovin, polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové a antioxidantů, jako je vitamín C a E.

Mnoho studií ukazuje na nedostatek vitamínu B12 u veganů, který může vést k anémii či jiným vážným komplikacím. Lékaři proto veganům doporučují přijímat vitamín B12 ve formě potravnovýchch doplňků, což v dnešní době není vůbec žádným problémem. V případě nesprávné stravy se lze setkat též s nedostatkem vápníku, železa, jódu, omega-3 mastných kyselin či některých aminokyselin.

Styl, kterým se tito lidé věnují se pak dále dělí podle toho, co vše jsou schopni jako potravu přijmout na:

  • veganství – vegani odmítají veškeré živočišné produkty, takže všechny druhy masa a jatečných produktů, mléko a mléčné výrobky, vejce i med
  • vitariánství – podobné jako vegani, navíc však jen tepelně neupravené potraviny.

Opět ve svých receptech přináším i recepty veganské, aniž by jste toto postřehli :-)

Chutnají báječně.

Napiš komentář

Odeslat komentář jako host

0
podmínky.

Komentáře