VEGETARIÁNSTVÍ

Vegetariánství je způsob stravování, kdy člověk nejí některé živočišné produkty,  hlavně tedy maso (včetně ryb a kuřat), sádlo, želatinu apod.  Přesně řečeno vegetariáni nejí jatečné produkty, tedy nic, kvůli čemu bývá zvíře zabíjeno. Hovorově se zjednodušeně říká, že vegetariáni jsou ti, co nejí maso.

Často je vegetariánství považováno za životní styl, jehož stoupenci řeší svou životosprávu i v jiných oblastech, než je stravování, a proto například nekouří, nepijí alkohol. Vegetariánství spolu s veganstvím, vitariánstvím a podobnými způsoby stravy bývá označováno jako plant-based diet (anglicky strava založená na rostlinných produktech), protože většina požívaných potravin má rostlinný původ.

Důvodů proč se člověk rozhodne jíst bezmasitou stravu je několik a často se prolínají nebo přechází v čase jedna v druhou. Samotné nejezení masa je tedy většinou až následek nějakého rozhodnutí. Vnější znak vegetariána i vegana je nejezení masa, vnitřní znak je, 'proč' maso člověk nejí. Mezi nejčastější důvody patří ty zdravotní, dále pak etické (nejím "své kamarády"), ekonomické, náboženské, ekonomické či z vlastního předvědčení.

Vegetariáni se dají rozdělit do několika skupin podle toho, jaké produkty živočišného původu odmítají a které ne. Společným znakem je odmítání všech druhů masa a jatečných produktů.

  1. laktoovovegetariánství  – u nás nejrozšířenější typ – laktoovovegetariánství – je způsob stravy bez masa a jatečných produktů, který konzumaci vajec, mléka a mléčných výrobků povoluje. Pokud se blíže nerozlišují, tak se v hovorové řeči pod pojmem „vegetariánství“ myslí právě tento způsob stravování.
  2. laktovegetariánství – laktovegetariáni kromě částí těl živočichů a produktů z nich odmítají také vejce.
  3. ovovegetariánství – ovovegetariánství je typická vegetariánská strava doplněná o nekonzumaci mléka a mléčných výrobků

Člověk nemusí být ortodoxní vegetarián, a přesto je tato strava velmi pestrá a dokáže člověka zasytit v plné míře.

I v mých receptech naleznete některé vegetariánské, které jak věřím, budou chutnat :-)

Napiš komentář

Odeslat komentář jako host

0
podmínky.

Komentáře (1)